Experiences           online, face2face, in education & extra mural

Marianna's weblog

cyberlog

weblab

Η δημιουργία των blogs έγινε γιατί προσφέρουν τη δυνατότητα επικοινωνίας και ανταλλαγής απόψεων πάνω σε συγκεκριμένα θέματα, είναι εύκολο να τα φτιάξεις, να τα προσαρμόσεις και να τα ενημερώνεις συχνά. Επίσης μπορούν να εμπλουτιστούν με διαφορετικής μορφής περιεχόμενο.

Το blogging με τους μαθητές μου (weblab) ήταν σπουδαία εμπειρία για όλους!!

Archive

(Δημοσιεύσεις σε περιοδικά, πρακτικά συνεδρίων  κ.ά.)

Wiki

Marianna Vivitsou's  homepage

Marianna is a teacher of English in Greek Secondary Education and also a PhD candidate (University of Helsinki)

e-project

Με τη Νίκη Λαμπροπούλου και τον Δημήτρη Κονετά ξεκινήσαμε το τηλεμάθημα 'Μέθοδος Σχεδίων Εργασίας' (project) τον Νοέμβριο '06. Το e-course έγινε στην πλατφόρμα ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης του ΠΣΔ.  Με την ευκαιρία φτιάξαμε και το blog του τηλεμαθήματος

>> e-project

E-learning

Το τηλεμάθημα 'Μέθοδος Σχεδίων Εργασίας' σχεδιάστηκε με κριτήριο την κάλυψη των αναγκών των  συναδέλφων μας σε δυο κυρίως επίπεδα: το παιδαγωγικό και το τεχνολογικό. Το παιδαγωγικό προέκυψε από την εισβολή των σχεδίων εργασίας (μέθοδος project)  στη ζωή μας μιας που καθιερώνονται πια και μέσα από τα νέα σχολικά βιβλία. Για εμάς η συγκεκριμένη εναλλακτική προσέγγιση είναι διδακτική άποψη που χρησιμοποιούμε στην τάξη εδώ και χρόνια ανεξάρτητα  από την νομοθεσία. Για το τεχνολογικό επίπεδο δεν είναι απαραίτητο να πούμε πολλά. Είναι μια πραγματική ανάγκη, όχι και τόσο καινούρια πλέον!